ŠTÍTENKY A PUKLICE - ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN

19.09.2023

ŠTÍTENKY A PUKLICE - ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN

Pěstování ovoce a zeleniny je v plném proudu a většina pozornosti patří právě skleníkům, záhonům a zpracování již sklizené úrody. Na okrasné rostliny se teď trochu zapomíná a to nahrává do karet škůdcům, kteří na nich hodují. Proto je dobré pravidelně kontrolovat především spodní strany listů, jestli se na nich neusadily puklice nebo štítenky.

Oba škůdci patří do podřádu savých škůdců červců, kteří se však na rostlině dokáží volně pohybovat. Kdežto puklice a štítenky se přisají k listu rostliny. Puklic i štítenek se dá zbavit jen velmi těžko, protože jejich těla pokrývá voskový krunýř. Z toho důvodu je důležitá preventivní ochrana pomocí přípravku INSECT-STOP. Přípravek obsahuje pouze přírodní rostlinné a éterické oleje se silnými odpuzujícími účinky. Při pravidelném používání tak můžete zamezit usazení škůdce na rostlinách.

Pokud zjistíte, že je rostlina škůdci již napadena, můžete INSECT-STOP použít pro její záchranu. Přípravek obsahuje neemový olej, který díky účinným látkám azadirachtin, salanin a nimbin působí na růstový hormon a rozmnožovací systém škůdců, snižuje jejich sací aktivitu a životaschopnost. Larvy i vajíčka se po několika hodinách od kontaktu přestávají vyvíjet. Pokud je rostlina napadena v malém rozsahu, ihned napadené listy utrhněte a spalte nebo voskové krunýřky opatrně seškrábněte.
Začátkem července se z vajíček puklic začínají líhnout nenápadné světle žluté larvy, které sají šťávy poblíž listových žil. Napadené listy pak usychají.

Sání rostlinných šťáv však není jediný způsob, jak štítenky a puklice škodí. Vylučují také lepkavou medovici, na které se mohou objevit černě. Nejčastěji jsou těmito škůdci napadány hortenzie, magnolie, oleandry, růže nebo okrasné javory.

 

Iva Šimonková