BYLINKOVÝ DETOX, KTERÝ BUDOU VAŠE JÁTRA MILOVAT

03.03.2023

BYLINKOVÝ DETOX, KTERÝ BUDOU VAŠE JÁTRA MILOVAT

 

Játra jsou velice důležitým orgánem pro látkovou výměnu v našem těle. Zastávají náročnou funkci detoxikačního centra, kdy z krve filtrují škodlivé odpadní látky. Jejich funkčnost ale není neomezená. Proto je víc než vhodné jim v průběhu roku dopřát prostor k regeneraci. Lidi se obecně na očistu jater zaměřují především na jaře, kdy jsou ještě v záplavě novoročních předsevzetí. Ale „jarní detox jater“ je nejlepší provádět v průběhu celého roku. Využít k tomu můžete různé doplňky stravy, ale lepší je zaměřit se na váš jídelníček, ve kterém by kromě červené řepy (bohaté na betain povzbuzující činnost jaterních buněk), brokolice, špenátu nebo bílého zelí (obsahující hořčičné oleje), neměly chybět ani bylinky.

Sedmikráska se řadí mezi první jarní kvítka, která lze sbírat a sušit. Společně s kopřivou pak mohou tvořit jedinečnou kombinaci pro detoxikační čaj. Květy sedmikrásky patří mezi jedlé květy, můžete je tak přidávat do salátů nebo s nimi posypat namazaný chleba, což ocení hlavně děti. Kopřiva obsahuje velké množství antioxidantů, pomáhá při zánětech močových cest, působí preventivně proti srdečním onemocněním a v neposlední řadě posiluje imunitní systém.
Léčivkou, kterou můžete také sbírat prakticky od jara do pozdního léta, je pampeliška. Obsahuje inulin, triterpeny a flavonoidy. Tyto látky opět podněcují činnost jater a žlučníku.

Pro přípravu čajů se skvěle hodí také řepík lékařský nebo řebříček obecný, který díky obsaženým tříslovinám, hořčinám a silicím blahodárně působí na jaterní činnost.

Samozřejmě nesmíme opomenout nejvyhledávanější léčivku pro očistu jater - ostropestřec mariánský, který byl vyhledávaný pro své účinky už v 16. století. Jeho semena blahodárně působí na funkci jater, vylučování žluči a dobré trávení. Užívání ostropestřce se doporučuje lidem bojujícím s infekčními onemocněními, jako je žloutenka nebo mononukleóza. Ale vyhledávaný je i lidmi s atopickým ekzémem! Běžně ostropestřec užívá ve formě drcených semen nebo oleje.

Drobné světlemodré květy čekanky obecné zdobí louky od začátku léta až do pozdního podzimu. Nejúčinnější částí je čekankový kořen, ten se však špatně vykopává. Je snazší otrhat nať jako přílohu k masu místo rukoly a květy na ozdobu tvarohového dezertu.

Pokud se se vám nechce běhat po loukách a sháníte pohodlnější cestu k podpoře zdraví, doporučujeme vám sadu EXTRA EXTRAKTŮ pro spokojené tělo i duši. Sada obsahuje bylinné extrakty z echinacei, eleutherococcu, harpagofytu a kadidla. Tato kombinace pomůže jednoduše posílit obranyschopnost celé rodiny.

 

Iva Šimonková