Jaro je v plném rozpuku a škůdci nemarní čas. Proto by měl být každý milovník bylinek připravený a svoje bylinkové záhony, terasy či květináče preventivně chránit před napadením. Zajímavé je, že nám s ochranou bylinek mohou pomoci právě samy bylinky. Věděli jste, že například taková přeslička působí proti mšicím? Jak ale tyto pomocníky využít? Z bylinek můžete připravit odvar nebo tzv. jíchu.
Příprava jíchy
Jícha se kromě ochrany před škůdci používá také jako hnojivo.
Na 10 litrů jíchy budete potřebovat:
Nasekané bylinky naložte do vody a nechte 1-3 týdny ve stínu uležet. Výluh začne brzy kvasit. To poznáte díky vznikající pěně, stoupajícím bublinkám a nepříjemnému zápachu. Právě proti zápachu lze použít hrst horninové moučky, která je běžně k sehnání v zahradních centrech. S výluhem je třeba občas zamíchat. Jakmile se nálev vyčeří a bylinky klesnou na dno, je jícha hotová.
Příprava bylinkového odvaru
Na rozdíl od jíchy zabere příprava jen 1-2 dny. Nasekané bylinky (1-1,5 kg) nechte luhovat v 10 litrech studené vody alespoň 24 hodin. Poté výluh krátce povařte, cca 15-30 minut.
Bylinkový odvar i jíchu je třeba přecedit, aby zbytky rostlin neucpaly trysku postřikovače. Hotovým odvarem můžete rosit bylinkové i zeleninové záhony, ovocné dřeviny, květiny.
Které bylinky lze použít?
Ideální je ovšem kombinace více druhů rostlin.
Tip: Prolévání kompostu jíchou z kopřivy urychluje jeho zrání a podporuje tvorbu humusu.
Pokud však nechcete ztrácet čas sháněním a sběrem bylin a přípravou odvarů a jích, můžete využít přípravků AROMAFLORY. Ochranu před škůdci může rostlinám poskytnout přípravek INSECT-STOP. Objeví-li se nežádoucí houby a plísně, použijte postřik s příměsí FUNGHI-STOPu.