MÁTA V NESNÁZÍCH

26.05.2023

MÁTA V NESNÁZÍCH

Máta patří mezi bylinky, které mají odpuzující účinky na savé i žravé škůdce. V zahradnictví se máta vysazuje zejména vedle rostlin, které bývají napadeny mšicemi nebo dřepčíky. Pokud máte mátu vysazenou v bylinkovém záhonku daleko od rostlin, které by svým aroma mohla chránit, nevadí. Můžete si připravit dokonce výluh z máty, kterým lze rostliny postřikovat.
O mátě se všeobecně ví, že je to nenáročná ale velice průbojná rostlina, která se rychle rozrůstá a je schopná vytěsnit sousední rostliny. Jednoho velmi silného protivníka však máta přeci jen má… Je jím MANDELINKA MÁTOVÁ.
Tento na pohled krásný brouk s kovově lesklými krovkami zbarvenými do modrozelena, dokáže mátu úplně zničit, a to požerem jejich listů. Mandelinka mátová škodí ve většině vývojových stádiích. Dospělí brouci ničí listy máty nejen požerem. Znehodnotí je také kladením vajíček, ze kterých se po pár dnech líhnou velmi žravé larvy.
Pokud na mátě nebo v její blízkosti objevíte tyto oku lahodící brouky, neváhejte a rychle zakročte. Seberte dospělé brouky a mátu ošetřete přípravkem INSECT-STOP (10-30 ml/l). Postřik opakujte 1x týdně po dobu jednoho měsíce. Poté provádějte preventivní ošetření 1x za dva týdny. Nezapomeňte přípravek aplikovat zejména na spodní strany listů máty, kde už mohou být nakladená vajíčka.
Používání chemických insekticidů na rostliny určené ke konzumaci se většinou nedoporučuje. U přípravku INSECT-STOP se škodlivých účinků obávat nemusíte. Jedná se o směs rostlinných a éterických olejů, které nejsou nebezpečné člověku ani jiným teplokrevným živočichům, působí pouze na hmyz. Před samotnou konzumací bylinky pouze důkladně opláchněte nebo je na 5-10 minut naložte do studené vody, aby se případně eliminovala změna jejich typické chuti.

 

Iva Šimonková