MŠICE RYBÍZOVÁ

26.05.2023

MŠICE RYBÍZOVÁ

Nejčastějším škůdcem, který významně ohrožuje úrodu všech druhů rybízu, je mšice rybízová. Tento škůdce sáním připravuje napadenou rostlinu o šťávu. Výsledkem je zpomalení nebo dokonce zastavení růstu rostlin nebo přenos různých chorob. V krajním případě může dojít k úhynu celé rostliny.
Poznat napadení tímto škůdcem není vůbec jednoduché. První známkou napadení bývají drobné puchýřky na listech. Zbarvení puchýřů se může lišit podle druhu rybízu. U červeného se objevují červené puchýře, u bílého a černého jsou zbarvené do žluta. Poté se mladé listy rybízu začnou deformovat kadeřením a kroucením.
Největší nebezpečí hrozí rybízům právě na jaře, kdy se z vajíček přezimujících na keřích rybízů líhnou larvy. Přes léto mšice přežívají nejčastěji na hluchavkovitých rostlinách. S podzimem se pak znovu vrací na rybíz, aby zde nakladly vajíčka, která na rybízu přezimují.

Řešením problému se mšicemi může být preventivní aplikace přípravku INSECT-STOP. Ideální je začít s postřikem ještě v zimě, kdy jsou mšice ve stádiu vajíček. Další postřik přichází se začátkem jara po vyrašení pupenů. Postřikovou etapu uzavírá podzimní aplikace v době kladení vajíček. INSECT-STOP je přípravek na přírodní bázi, který obsahuje rostlinný olej z neemu indického s účinnou látkou azadirachtin. Škůdci se po kontaktu s touto látkou přestávají dál vyvíjet zastavuje se i jeho požerová nebo savá činnost. Přípravek je navíc obohacený o éterické oleje s odpuzujícími účinky.

Další ohranou nejen rybízu ale i dalších rostlin proti mšicím je tzv. přirozená ochrana. Pod tímto pojmem se skrývá mnoho zcela jednoduchých rad, které podpoří ochranu rostlin před mšicemi a jinými parazity.
Jednou z nich je pěstování aromatických bylin a rostlin, které svým aromatem působí na škůdce odpudivě. Mezi takové rostliny patří například levandule, rozmarýn nebo aksamitník.
Další způsob už vyžaduje trochu víc práce, protože je třeba vaše prostředí upravit tak, aby se v něm dařilo přirozeným predátorům mšic. Těmi jsou slunéčka sedmitečná, zlatoočka nebo pestřenka. Aby se jim u vás na zahradě líbilo, můžete jim pořídit hmyzí domečky.
Pokud si myslíte, že mravenci jsou také přirozenými nepřáteli mšic, pak jste na velkém omylu. Mravenci si naopak mšice hýčkají, aby mohli za odměnu sát sladkou medovici, která je vedlejším produktem mšic.

 

Iva Šimonková