Aromaflora - jak voní včelám

03.05.2019

Že jste ještě nevyzkoušeli přípravky pro rostliny z řady AROMAFLORA? Když dopřáváte sobě péči hadkovských výrobků, proč účinky éterických olejů neposkytnout i Vašim rostlinám, ať už doma nebo na zahradě? Éterické oleje pomohou při boji se hmyzími škůdci (puklice, mšice, …) i s plísněmi.

Myšlenkou přípravků AROMAFLORA je, že při likvidaci škůdců není potřeba „otravovat“ život i těm, co neškodí – tedy včelám, čmelákům, motýlům a jiným hmyzím obyvatelům zahrady. To se totiž stává při používání klasických syntetických insekticidů. V současné době je zjišťován úbytek hmyzu, snižuje se druhová rozmanitost. Přitom hmyz nejsou jen škůdci, ale řada užitečných druhů. Třeba včely jsou vystaveny velkému tlaku, dochází k častým úhynům včelstev. Přitom se jedná o zásadní opylovače. Důvodem úhynů je působení různorodých chemických látek v prostředí, ale třeba i málo pestrá strava v důsledku pěstování monokultur. Oslabená včelstva tak snáze podléhají škodlivým mikroorganismům, jako je roztoč Varroa, bakterie moru včelího plodu, virovým onemocněním či plísním. Snažme se neničit včelám zbytečně jejich životní prostředí – vždyť jej sdílíme s nimi.

Nemusíte se obávat aplikace přípravků ani v přítomnosti domácích zvířátek nebo dětí, přípravky pro ně nejsou nebezpečné. Úrodu po ošetření můžete bez výčitek použít pro sebe i domácí mazlíčky. Tak třeba Váš králík… pochutná si na mrkvi ze zahrádky a vy jste bez obav týkajících se reziduí insekticidů nebo fungicidů. Vy si pak se stejnou chutí vychutnáte domácí zeleninový salát z vypěstovaných rajčat, paprik a okurek.

A ještě jeden tip týkající se včelek – na žihadlo Vám pomůže éterický olej z levandule!

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.