CO DĚLAT, KDYŽ SE OBJEVÍ PLÍSEŇ?

21.02.2022

CO DĚLAT, KDYŽ SE OBJEVÍ PLÍSEŇ?

V zimě jsou pokojové rostliny ohrožovány běžnými škůdci, jako jsou mšice, puklice či molice. Dalším nenápadným nepřítelem, kterého si většinou vytvoříme sami úplně nevědomky, je bílá plíseň na povrchu zeminy rostlin. Co jste udělali špatně?

Jednou z příčin vzniku plísně může být nadměrné zalévání rostliny. V průběhu zimy se příliš nevětrá a vlhkost v domácnosti se pohybuje ve vyšších hodnotách než v létě. Proto je vhodné nechat povrch substrátu lehce proschnout, než rostlinu znovu zalijete.

Dalším důvodem může být nadměrné přihnojování pokojovek. Rostliny jsou v zimě v klidové fázi. V tomto období nepotřebují mnoho živin. Ty, které rostlina nezužitkuje, zůstávají nevyužité a stávají se tak živnou půdou pro patogenní mikroorganismy.

Jak se bílé plísně zbavit? Doporučujeme použít přípravek FUNGHI-STOP obsahující rostlinný olej ze zaderachu indického a éterické oleje z fenyklu, tymiánu a saturejky. Zmíněné oleje mají velice silné antimykotické účinky. Pokud je rostlina silně zasažena plísní, bude vhodnější ji přesadit. V takovém případě vyjměte rostlinu z nádoby a kořenový systém co nejvíce očistěte od původního substrátu. Do nové zeminy přimíchejte sypký přípravek PLANT-PROTECTOR, který pomůže zlepšit obranyschopnost rostliny vůči chorobám i škůdcům. Pozor ale dávejte na jeho správné použití! Přípravek je nutné vždy smíchat se zeminou, protože obsahuje velké množství živin. Nesprávnou aplikací byste dali plísním novou příležitost. Více informací o správném používání přípravků najdete také na https://aromaflora.eu/novinky.

 

Iva Šimonková