DOPŘEJTE SI ČERSTVÉ BYLINKY I V ZIMĚ

07.11.2019

Pokud jste si přes léto poctivě sušili bylinky na horší časy, udělali jste dobře. Sušená meduňka do čaje nebo tymián pod maso je určitě fajn, ale na druhou stranu nic neprovoní horký vývar tak, jako čerstvá petrželka a pažitka. A co si budeme povídat, takové caprese se sušenou bazalkou také není nic moc. Proto jsme pro vás připravili pár rad, jak si užívat čerstvou chuť bylinek i v zimě.

Častá chyba, které se pěstitelé dopouští, je umístění bylinek v kuchyni a v nejhorším případě přímo na kuchyňské lince. Tady se bylinkám vážně líbit nebude! Bylinky potřebují přes zimu stálou teplotu. V kuchyni však teplota často kolísá vlivem vaření a následného větrání par. To je pro bylinky hotová apokalypsa. Podobně je to i s umístěním bylinek na okenních parapetech nad radiátory, kde rostliny moříme rozdílem teplot v prostoru mezi oknem a radiátorem.

Poměrně nedávno bylo moderní sázet bylinky do dřevěných europalet. Málokomu se však povedlo udržet bylinky naživu. Důvodem jejich postupného uvadání mohla být špatná kombinace bylinek. Některé jsou spokojené na slunném místě s minimální zálivkou, jiné snesou trochu stínu a vlhčí půdu.

Okna na jihovýchod milují středomořské bylinky, jako je levandule, rozmarýn, oregano či saturejka. Sluneční paprsky a pravidelnou zálivku ocení petrželka, pažitka či libeček. Těmto bylinkám neublíží polostín. Pokud máte okna orientovaná na sever, bude výběr bylinek trochu omezený. V místech, kam slunce nesvítí celý den, se může dobře dařit meduňce, mátě i kerblíku.

Důležitý je i správný výběr nádob, do kterých bylinky umístíte. Mělké misky se hodí pro mělce kořenící byliny jako tymián a oregano. Hlubší květináče vyhovují například meduňce, levanduli a rozmarýnu. Také máta má ráda dostatek prostoru. Proto je lepší mít každou bylinku zasazenou v jiném květináči a v případě potřeby ji přesunout, kam potřebujete.

Co se týče zálivky, tady je každá rada drahá. Prakticky neexistuje univerzální doporučení, jak často bylinky zalévat. Jak už bylo řečeno, některé bylinky snesou častější zálivku, jiným vyhovuje sušší substrát. Důležitým faktorem je i vlhkost v bytě. V místnosti, kde sušíte prádlo, bude vyšší vlhkost, a tudíž budou rostliny pomaleji vysychat. Je tedy dobré udržovat půdu stabilně vlhkou (ne přelitou ani vyschlou) a bylinky raději zalévat často, ale méně.

A co dělat, když se objeví škůdci či plíseň?

Škůdci se většinou bylinkám vyhýbají právě kvůli jejich silnému aroma, které škůdce spíš odpuzuje. Ale občas se může stát, že se v suchém substrátu objeví svilušky. U bylinek, které jsou určeny ke konzumaci, byste rozhodně neměli používat chemické přípravky. Z našich přípravků vám můžeme doporučit INSECT-STOP. Díky jeho složení lze bylinky po ošetření hned použít v kuchyni. Stačí je opláchnout. Chemickým přípravkům byste se měli vyhnout i v případě, že se na listech některé bylinky objeví plíseň. Raději si připravte postřik z přípravku FUNGHI-STOP.

Pokud i vy máte nějaký vyzkoušený tip, jak pěstovat bylinky přes zimu, můžete se o něj podělit prostřednictvím našeho facebooku či e-mailu info@aromaflora.eu.

Iva Šimonková