JAHODNÍK A MATEŘÍDOUŠKA - PŮDOKRYVNÉ ROSTLINY VYTVOŘÍ FASCINUJÍCÍ KOBEREC

27.04.2023

JAHODNÍK A MATEŘÍDOUŠKA
PŮDOKRYVNÉ ROSTLINY VYTVOŘÍ FASCINUJÍCÍ KOBEREC

Je radost, když rostliny na zahrádce bují životem. Ovšem neplatí to pro všechny rostliny. Plevelům, které pokrývají nevyužitá nebo špatně přístupná místa, se mnohdy daří lépe než pečlivě pěstované zelenině či ovoci. Nám pak nezbývá nic jiného než do úmoru odplevelovat.

A co takhle využít kouzlo půdokryvných bylinek a rostlin?

Než si vyberete mezi bylinkami a trvalkami, je dobré si ujasnit, jaké stanoviště chceme pokrýt. Do stinných míst, třeba pod vzrostlé jehličnany, se hodí například barvínek nebo břečťan, ale místa plná slunce budou více vyhovovat bylinkám. Jednou z nich je oblíbená léčivka, která během léta provoní vaší kuchyni a navíc poskytne včelám velké množství nektaru. Mateřídouška (Thymus serpyllum) je půdokryvnou bylinkou, která snese i menší zátěž. Můžete po ní tedy chodit, ale pozor na včely!

Mateřídouška je nenáročnou bylinkou, která má ráda slunce a vystačí si i s půdou chudou na živiny. V lidovém léčitelství má své pevné místo zejména pro své uklidňující, antibakteriální a antiseptické účinky. Bylinka ulevuje především při kašli a nachlazení, protože pomáhá uvolňovat hlen. Blahodárné účinky má také na trávení. Pomáhá i při nadýmání nebo průjmu.

Pro vytvoření rovnoměrného mateřídouškového koberce můžete použít semínka, která stačí v polovině dubna jemně zapravit do půdy. Nesmí být příliš hluboko, aby dokázala vyklíčit. Pokud je ale necháte na povrchu země, spláchne je první pořádný déšť. Při nedostatku srážek je třeba semínka zavlažovat rosením. První výhonky mateřídoušky by se měly objevit do tří týdnů.

Pokud se vám nechce čekat, můžete k vytvoření koberce využít vzrostlé sazenice. Nejprve připravte místo pro sázení, kde vytvořte dostatečně hluboké a široké jamky. Na dno doporučujeme přisypat směs substrátu a PLANT-PROTECTORU, který dodá mladým rostlinkám živiny a pomůže jim rychleji zakořenit. Sazenici opatrně vyjměte z původního obalu, vložte do připravených otvorů a po zasazení zalijte.

Oblíbenou půdokryvnou rostlinou je také tymián, úrazník, který připomíná jemný mech nebo jahodník obecný (Fragaria vesca), tvořící drobné aromatické plody. Tento druh jahodníku má rád slunná místa, ale snese i polostín. Lesní jahody si můžete vypěstovat ze semínek, ale rychlejší a jistější metoda je sehnat si vzrostlé sazenice třeba někde na kraji lesa. Pokud se přeci jen rozhodnete pro vysetí semínek jahodníku, doporučujeme použít mělkou misku s trochou substrátu obohaceného PLANT-PROTECTOREM (5 g/1 l substrátu). Pozor, substrát nesmí vyschnout! Proto se doporučuje vložit misku do mikrotenového sáčku, který udrží substrát stabilně vlhký. Sáček sejměte až ve chvíli, kdy většina semínek vyraší. Až semenáčky ještě trochu povyrostou, přesaďte je do samostatných nádob a na slunném místě tak předpěstujte sazenice, které budete moct zhruba od poloviny května sázet ven do připravených jamek. Pro podporu růstu sazenic je vhodné opět na dno připravených jamek přidat substrát smíchaný s PLANT-PROTECTOREM.

Co se týká škůdců, má mateřídouška velkou výhodu, protože se proti nim sama chrání svým aromatem. Jahodníky jsou v tomto směru mnohem náchylnější. Mohou je napadnout mšice, svilušky, smutnice aj. Proto sazenice pravidelně kontrolujte a v případě napadení škůdcem co nejdříve aplikujte přípravek INSECT-STOP, který obsahuje účinnou látku azadirachtin, díky které se škůdci přestávají množit i vyvíjet.

Iva Šimonková