JAK CHRÁNIT RAJČATA PŘED CHOROBAMI?

12.05.2022

JAK CHRÁNIT RAJČATA PŘED CHOROBAMI?

Kdo by si nedal domácí rajče… zářivě červené, sladké, plné chuti. Výhodou rajčat je jejich nízká náročnost na pěstování. Můžete je pěstovat v zahradních záhoncích i v květináčích na balkoně. Horší je to s jejich ochranou proti chorobám.

Choroby rajčat se dělí do tří skupin – virózy, bakteriózy a houbové choroby. Z virových chorob se zaměříme na tu nejnebezpečnější. Tou je bronzovitost rajčete (TSWV – Tomato spotted wilt virus). Patogen je přenášen dospělci i larvami třásněnek. Napadené rostliny mívají oranžové skvrnky na listech, ty se postupně celé zbarvují do bronzova. Zelené plody jsou poznamenány žlutými skvrnami. Skvrny na zralých rajčatech bývají zřetelnější. Někdy také dochází k deformaci plodů.

Z bakteriálních chorob se nejčastěji můžete setkat s tečkovitostí, skvrnitostí nebo vadnutím rajčat. Každá z těchto chorob má jiného původce a její přesné určení není vůbec jednoduché. Pokud se na jedné rostlině objeví příznaky napadení, je důležité rostlinu včas zlikvidovat. Pozornost věnujte také způsobu odstraňování bočních nežádoucích výhonů. Ty by se měly vylamovat. Pěstitelé k jejich odstranění často s oblibou používají nůžky nebo je tzv. vyštipují pomocí nehtů. Tím, ale dochází k přenosu patogenu na doposud zdravé rostliny.

Rajčata jsou také velmi náchylná na houbové choroby. Nejčastějšími z nich jsou plíseň rajčete, septoriová, hnědá skvrnitost či šedá hniloba. Plíseň rajčete způsobuje stejná houba, která napadá také brambory (Phytophthora infestans). Houba způsobuje velké, zpočátku vodnaté, šedozelené skvrny na okrajích listů. Tyto skvrny postupně hnědnou a zasychají. Na spodní straně listů bývá hlavně po dešti zřetelný bělavý povlak. Podobné skvrny můžete nacházet po celé rostlině. Na plodech jsou skvrny nejprve hnědozelené, později hnědé. Skvrny jsou známkou nekrózy, která proniká hluboko dovnitř plodů. Silně zasažené rostliny zasychají a odumírají. Plísni rajčete vyhovuje náhlé střídání teplot mezi dnem a nocí.

Septoriová skvrnitost rajčat se projevuje drobnými tečkami na listech a stoncích. Napadené listy odumírají, ale zůstávají viset na rostlinách. Tato houbová choroba naštěstí nenapadá plody rajčat. Hnědá skvrnitost napadá kromě rajčat také lilky a brambory. Prvotním projevem jsou hnědé, mírně propadlé skvrny, které se vyskytují na celé rostlině včetně plodů, kde se koncentrují především v blízkosti stopky. Šedá hniloba napadá rostliny rajčat ve všech fázích růstu. Napadené části rostliny bývají pokryty hustým šedohnědým povlakem. Plody jsou napadány přes stopku a brzy opadávají. Na zralých plodech můžete šedou hnilobu poznat díky pravidelným světlým prstencům. Tento projev choroby naštěstí neovlivňuje chuť ani kvalitu rajčat, jde jen o „kosmetickou vadu“.

Jak můžete svá rajčata chránit před virovou, bakteriální či houbovou katastrofou? Tak zaprvé… opatrně se zavlažováním a vlhkostí obecně. Houbové patogeny přímo milují vlhké prostředí. Pěstujete-li rajčata ve skleníku, často větrejte. Zadruhé… nebývá na škodu sázet rostliny do sponu a upřednostňovat odolnější odrůdy. Zatřetí… pravidelně kontrolujte listy a později i celé rostliny včetně nezralých plodů. A konečně začtvrté… pravidelně aplikujte přípravek na podporu ochrany rostlin před plísněmi. Z naší nabídky vám doporučujeme přípravek FUNGHI-STOP, který je na přírodní bázi. Obsahuje rostlinný olej ze zaderachu indického a také éterické oleje z tymiánu, fenyklu a saturejky. Tato kombinace vytváří nehostinné prostředí pro patogeny. FUNGHI-STOP stačí smíchat s vodou a pomocí rozprašovače aplikovat na rostliny. Dávku 10 – 30 ml na 1 litr vody aplikujte opakovaně v průběhu růstu i v době zrání plodů 1x za 14 dní. Za deštivého počasí lze přípravek aplikovat 1x týdně. Pravidelnou preventivní aplikací tak zvyšujete šanci, že se dočkáte sladkých, sytě červených, voňavých rajčat. Pozor dejte na aplikaci přes den, kdy hrozí, že orosené listy spálí slunce. Přípravek doporučujeme aplikovat navečer nebo pokud předpověď počasí hlásí zataženo bez deště!

Konzumace plodů ošetřených přípravkem FUNGHI-STOP je zcela bezpečné, protože přípravek neobsahuje žádné chemické přísady. Zralé plody rajčat stačí jen omýt vodou.

 

Iva Šimonková