KÁVOVÁ SEDLINA DO KOŠE NEPATŘÍ

06.03.2023

KÁVOVÁ SEDLINA DO KOŠE NEPATŘÍ

Pití zrnkové kávy se pro většinu z nás stalo každodenním zvykem. Po vypití lahodného nápoje nám do žil putuje kromě kofeinu celá řada látek (například draslík nebo železo). Malé množství těchto látek ale stále zůstává v kávové sedlině, která často končí v odpadkovém koši.

A právě dusík, draslík, železo nebo fosfor a vápník obsažený v již nepotřebném „logru“ mohou posloužit jako hnojivo nebo ochrana před škůdci. Je tu jedno „ale“…
Kávová sedlina vykazuje mírně kyselé pH, proto je ideálním hnojivem pouze acidofilních rostlin.

Mezi takové se z okrasných rostlin řadí například azalky, vřesy a vřesovce, rododendrony, hortenzie nebo kapradiny. U pokojových rostlin lze sedlinu použít u orchideí, bramboříku, vánočního kaktusu nebo lopatkovce. Na záhoncích můžete sedlinu přidávat k borůvkám, jahodám nebo rajčatům.

Pozor dávejte na přidávání kávové sedliny k rostlinám, které ke svému růstu potřebují spíše zásaditou půdu. Proto ji nepoužívejte při sázení bylinek jako je tymián, levandule, majoránka nebo dobromysl. Půdu s mírně kyselým pH neocení ani oleandry nebo vinná réva. Zemina obohacená o logr není vhodná ani pro klíčení semen nebo růst sazenic. Pro podporu růstu zmíněných bylin, okrasných květin nebo semen a sazenic je vhodnější přidat do substrátu sypký přípravek PLANT-PROTECTOR, který dodá rostlinám potřebné živiny a díky obsažené účinné látce azadirachtinu je pomůže ochránit před škůdci a chorobami.

Způsoby aplikace sedliny k rostlinám se mohou lišit. Jedním z nich je přidávání sedliny přímo k rostlinám. Aby byly živiny obsažené v sedlině využity, můžete sedlinu pomocí vidličky lehce zapravit do půdy a provzdušnit ji tak. Díky tomu bude lépe absorbovat vodu a déle ji udrží.

Kávovou sedlinu je také možné rozmíchat ve vodě. Běžně se používá jedna sklenice logru rozmíchaná v 10 l odstáté nebo dešťové vody. Od jara do podzimu můžete takto rostliny zalévat každých 14 dní. V zimních měsících, kdy mají rostliny vegetační klid, je dobré od přihnojování zcela upustit.

Jen pamatujte, že kávová sedlina není určená k úplnému vyživování rostlin. Může sloužit pouze jako podpora nikoliv jako náhrada kvalitní zeminy nebo speciálních hnojiv.

 


Iva Šimonková