KONEC PÁLENÍ SPADLÉHO LISTÍ – BUĎTE CHYTŘÍ A VYUŽIJTE HO

07.11.2019

Podzim je tu a kromě sychravého počasí nám to dává najevo i spadaným listím, které zakrývá zahrady jako barevná peřina. V tuto dobu se ke slovu dostávají hrábě. Co ale dělat s takovým množstvím listí? Zapomeňte na pálení, které je pod pokutou! Využijte popadané listí k prospěchu své zahrady.

Přírodní izolant

Zdravé a suché listí využijte pro zateplení stromků pěstovaných ve velkých květináčích nebo těch, které jsou zasazené v zemi. Listí tak poslouží jako ochrana kořenů a kmenů před mrazem a zároveň jako hnojivo.

Stejné uplatnění může mít lupení i na záhonech s trvalkami. Ušetříte si tím cestu do lesa pro chvojí, kterým se běžně trvalky překrývají.

Úkryt před zimou

Jistě se na vaší zahradě najde koutek, kde lze složit alespoň menší hromadu listí proloženého větvičkami. Tím zajistíte bezpečný úkryt před zimou pro užitečné ježky a jiné živočichy.

Základ kompostů

Ať už se rozhodnete spadané listí použít jako izolant či jako dočasný úkryt pro ježky, na jaře ho využijete do třetice a opět ve prospěch své zahrady. Z jara bude lupení již částečně rozložené, a tak může posloužit jako velmi kvalitní základ pro kompost.

Tak buďte chytří a využijte to, co nám nabízí příroda.

Iva Šimonková