MOTÝLI – KONTRAST JEDNOHO ŽIVOTA

22.05.2019

Život motýla je vlastně jeden velký paradox, na jehož začátku je malá nevzhledná housenka, kterou lidé vnímají jako škůdce a často k ní chovají až odpor. Tolerovány jsou pouze druhy housenek, které poskytují textilní vlákno. Na konci tohoto životního paradoxu je nádherná paleta barev na křídlech motýlích. V tu chvíli se karta obrací a z nechtěného škůdce, který sežere, na co přijde, je rázem užitečný a žádoucí opylovač, který dokáže potěšit oko každého pozorovatele.

Motýli však nejsou na světě jen pro okrasu, jsou také užitečnými opylovači. Někteří dávají přednost nektaru, který umí vysosat i z hlubokých květních kalichů. Jiní požírají pylová zrnka svými kusadly.

Život dospělého motýla netrvá příliš dlouho. Chcete-li se radovat z jejich poletování co nejdéle, je třeba upravit svou zahrádku tak, aby uživila dospělé motýli ale i jejich housenčí potomky. Housenkám je třeba nabídnout kopřivy, hluchavky, jetel, svlačec... zkrátka zapovězený plevel.
Dospělci si rádi pochutnávají na nektaru z květů:
bylinek (levandule, mateřídouška, meduňka, tymián)
okrasných dřevin (ibišek, šeřík)
popínavek (lichořeřišnice)
lučních rostlin (kopretiny, divizny, pampelišky, jetele)

Na podzim nachází potravu v rozchodníku, zlatobýlu nebo hvězdnici. Velkým lákadlem je pro motýly míza vytékající ze stromů a spadlé přezrálé ovoce.

V horkých letních dnech se jim k uhašení žízně hodí pítka pro ptáky nebo okrasná jezírka.

Samozřejmě je důležité omezit používání chemických postřiků, které mohou škodit nejen housenkám a motýlům, ale také ostatním opylovačům. Tady vám mohou být nápomocny přípravky AROMAFLORY, které pečují o zdraví rostlin, ale zároveň ”neotravují” život opylovačům.

 

Iva Šimonková