NECHCETE VE SVÉ BLÍZKOSTI VČELY? POZVĚTE NA SVOU ZAHRADU ČMELÁKY

22.05.2019

Spousta lidí má hrůzu ze včel a vos kvůli alergii na jejich bodnutí. Přesto by rádi měli na svých zahradách nějakého šikovného opylovače, který jim pomůže s úrodou.
V těchto i jiných případech je dobré mít na blízku mírumilovné čmeláky. Medovou snůšku od nich sice čekat nemůžete, ale i tak odvedou pořádný kus práce.
A v čem jsou čmeláci tak jiní?

Na rozdíl od včel medonosných, které potřebují ke sběru nektaru a pylu teplé počasí, si čmelák vystačí i s nižšími teplotami. Takže rostliny kvetoucí v brzkém předjaří, kdy je na včely ještě příliš chladno (např. rybíz, ovocné stromy, ...), nezůstanou ladem.
Čmeláci jsou navíc zdatnějšími opylovači, kteří si poradí i s dlouhými úzkými květy, do kterých se včely nedostanou.

Nemají žádný stálý domov jako včely, za vděk vezmou každý otvor nebo skulinu, kde by mohla čmeláčí samice založit rodinu pro novou sezónu. V posledních letech jsou ”v módě” tzv. čmelíny, které si můžete koupit nebo vyrobit doma. Základem je dřevěná bedýnka se vstupním otvorem, který tvoří zahnutá chodbička představující vstup. Čmelín by měl simulovat myší díru. Důležité je domek umístit do stínu. Jako výplň lze použít suchý mech. Pokud se domek samici zalíbí, začne nad ním kroužit, aby si dobře zapamatovala jeho polohu a dokázala se do něj kdykoliv vrátit. Na podzim celá čmeláčí rodina čmelín opustí. Samičky přečkají zimu zahrabané v zemi. V tu chvíli je třeba čmelín vyčistit a připravit na další jaro. Pro dezinfekci bedýnky může dobře posloužit přípravek FAUNA DEZINF, kterým lze ošetřit vnitřek čmelínu a tím zlikvidovat nežádoucí parazity, plísně a houby.

Dalším plusem čmeláků je jejich věrnost zdrojům pastvy v nejbližším okolí. Co to znamená v praxi?
Zatímco včela si ráda zaletí na řepkové pole plné nektaru i několik kilometrů, čmelák si radši pochutná na nektaru bílého jetele, který má kousek od domova.

 

Zkrátka čmeláci jsou vděční, nenároční a pracovití opylovači, kteří by neměli nikde chybět.

Iva Šimonková