PASTVA PRO VČELY I PRO OČI

03.05.2019

Louky rozličných květů pestrých barev od brzkého jara do podzimu známe už jen z obrázků.
Nahradily je symetrické zelené plochy anglických trávníků, přešlechtěné druhy exotických rostlin a řepková pole bohatá na herbicidy. Z našich zahrad i polí se ztratila rozmanitost.
To je obrovskou ránou pro včely a jiné opylovače. Proč?

Dříve běžné dnes nežádoucí a nemoderní plevele a rostliny byly bohatým, a hlavně dlouhodobým zdrojem pylu a nektaru, který včely potřebují k výživě a posílení imunity před příchodem zimy.
Jak je to nyní? Během března a dubna vše rychle vykvete, včely pomalu nevědí, kam dřív letět. Kvetou ovocné stromy, řepka... Během pár týdnů je vše po odkvetu. Ani řepka už neposkytuje včelám dostatečné množství pylu a nektaru. Nyní nastává pro včely zlé období, kdy kvete jen minimum nektarodárných a na pyl bohatých rostlin. Když už něco kvete, bývá to hojně ošetřováno chemickými prostředky, které včelám přímo škodí.

Pokud včely nemají dostatek dobré a pestré výživy, je ve vážném ohrožení jejich zdraví. Následkem oslabení jedinců trpí celé včelstvo, které nedokáže odolat nemocem a nepříznivým podmínkám.

Nutnost zachování biodiverzity je častým tématem. Je však nejvyšší čas na skutky.
Ptáte se, co pro včely a jiné opylovače můžete udělat vy?
Dejte na svých zahradách a loukách přednost dřívějším rostlinám. Vždyť i chrpy, vlčí máky nebo heřmánek a kopretiny vypadají úchvatně. A v obklopení včel, motýlů a čmeláků dostává jindy nudná louka zcela jiný rozměr.

 

PŘEDJAŘÍ
prvosenka,
krokus,
narcisy,
tulipány,
modřenec

JARO
ovocné stromy,
šeřík,
pampeliška,
barvínek,

 

LÉTO
divizna,
kopretina,
vlčí mák,
chrpa,
náprstník,
lípa,

POZDNÍ LÉTO-PODZIM
svíčkovec Lindheimerův
ořechokřídlec klandonský
třapatka nachová
šuškarda klasnatá

 


Dnes už jsou dostupné různé směsi pro zasetí, které obsahují jeteloviny a byliny (jetel nachový, jetel luční, diviznu černou i velkokvětou, vratič obecný, heřmánek pravý a další).
K dispozici jsou i různé knihy, kde jsou popsané jednotlivé druhy vhodných rostlin s dobou kvetení.

K podpoře růstu rostlin a pro jejich ochranu mohou posloužit přípravky AROMAFLORY, které díky svému složení neškodí včelám ani jiným opylovačům.
Navíc jejich nákupem podpoříte výzkum chovu včel na Mendelově univerzitě v Brně.