RÝMOVNÍK - NENÁROČNÁ POKOJOVKA

21.09.2021

POZOR, OBDOBÍ RÝMY JE TU! VYZRAJTE NA NĚJ S RÝMOVNÍKEM

Plectranthus argentatus neboli rýmovník je nenáročná léčivá rostlina, kterou můžete pěstovat doma za oknem, byť je jejím původním domovem Austrálie, kde dorůstá až jednoho metru. Její účinky oceníte hlavně během období nachlazení a chřipek. Listy rýmovníku vypadají podobně jako listy hluchavky a jejich vůně po rozemnutí připomíná eukalyptus.

Léčivka se nejčastěji používá při rýmě, nachlazení, při bolestech v krku i potížích s dýchacími cestami. S oblibou ho pěstují také astmatici. Zklidňující účinky rýmovníku oceníte i po bodnutí hmyzem.

Jak už bylo řečeno, léčivku můžete pěstovat doma. K růstu nepotřebuje žádné zvláštní podmínky, stačí se jen držet několika zásad, a to nedávat rostlinu na přímé slunce a s opatrností zalévat. Pokud se vám rýmovník zalíbí, můžete si ho jednoduše namnožit řízkováním. Aby měla rostlina dostatek živin, přimíchejte do substrátu sypký přípravek PLANT-PROTECTOR, který zeminu obohatí o živiny.

Je mnoho možností, jak tuto léčivku využít. Uvaříte si z ní lahodný čaj, čerstvými listy zajímavě dochutíte dušené maso nebo polévku. Co ale možná netušíte je, že z rýmovníku lze udělat třeba sirup nebo mast, která vám může pomoct uvolnit ucpaný nos a zklidnit pokožku nosního okolí. Jak na to?

Mast
Na výrobu masti budete potřebovat asi 30 lístků rýmovníku a 200 g KOKOSOVÉHO OLEJE nebo BAMBUCKÉHO MÁSLA. Do masti můžete přidat i doma usušenou levanduli nebo heřmánek. Zvolený tukový základ rozehřejte (nevařte!) ve vodní lázni, přidejte listy rýmovníku a případně ostatní bylinky. Směs nechte ve vodní lázni macerovat alespoň dvě hodiny. Je třeba směs udržovat při stálé teplotě bez nechtěného připalování, s tím vám právě pomůže vodní lázeň. Po dvou hodinách směs vyjměte z lázně a nechte přes noc louhovat. Další den směs opět rozehřejte, přeceďte a nalijte do čistých uzavíratelných nádob.

Sirup
Rýmovníkový sirup si zamilují především děti. Můžete jím dochutit čaj nebo ho konzumovat i jen tak ze lžičky. Co budete na přípravu sirupu potřebovat? Asi 30 listů rýmovníku, 1 pomeranč, 1 citron, 1 litr studené vody a 0,75 kg cukru. Listy pokrájejte nebo trochu pomačkejte v hmoždíři a zalijte vodou. Přidejte na plátky nakrájený pomeranč a citron. Směs dejte do lednice přes noc luhovat. Druhý den směs přeceďte přes plátno, poté přidejte cukr a nechte zahřát na cca 80 °C. Ještě horkým sirupem naplňte horké sklenice, uzavřete a otočte dnem vzhůru.

Náš tip!
Ať už se rozhodnete pro mast nebo sirup, doporučujeme před naplněním dóziček a sklenic nádobky důkladně vymýt a vydezinfikovat přípravkem THYMICON, díky kterému zamezíte vzniku nežádoucích plísní.
Mast i sirup uchovávejte v chladu a temnu. Jedině tak prodloužíte jejich trvanlivost.


Iva Šimonková