RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ - PŘÍRODNÍ ZDROJ VITAMÍNU C

26.08.2019

Když se řekne vitamín C, většině lidí se okamžitě vybaví citrusy. Přitom ty nejlepší zdroje vitamínu C mohou růst i na našich zahradách v podobě drobných sytě oranžových bobulí rakytníku řešetlákového. Odborníci dokonce uvádějí, že jedna jediná bobule rakytníku obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. V období chřipek a viróz doporučují denně konzumovat přibližně deset bobulí.
Rakytník však neobsahuje jen vitamín C, jeho plody jsou přírodním koncentrátem důležitých vitamínů A, B, D, E, F, K, které blahodárně působí na náš imunitní systém, zrak, psychický stav apod. Bobule také obsahují velké množství kyselily listové a karotenu.
Celkově nám rakytník pomáhá vyrovnat se s celou řadou problémů, od podpory imunity, zlepšení trávení, přes kožní potíže až po odolnost vůči stresu. Má také silné antioxidační účinky.

Jak rakytník zpracovávat?
Zralé plody rakytníku mají sytě oranžovou až načervenalou barvu, můžete je sbírat od září do poloviny listopadu. Nasbírané bobulky lze sušit, naložit do medu či oleje. Pokud plody zmrazíte, měli byste je spotřebovat do sedmi měsíců, poté začnou plody přicházet o obsažené vitamíny. Po roce skladování mohou přijít až o polovinu vitamínu C. Po rozmražení lze užívat jednu lžičku bobulí denně.

Jestliže si z rakytníku chcete připravit marmeládu či sirup, nemusíte se obávat velké ztráty vitamínu C. Plody totiž neobsahují askorbinázu - enzym rozkládající vitamín C. Díky tomuto enzymu se v produktech vyrobených z rakytníku uchová velké množství „céčka”.

A co všechno lze z rakytníku připravit? Nechte se inspirovat našimi recepty.

Rakytníkový olej a med
K přípravě budete potřebovat rozdrcené rakytníkové plody a za studena lisovaný SLUNEČNICOVÝ nebo OLIVOVÝ OLEJ. Rozdrcené plody zalijte olejem tak, aby byly zcela zakryté.
Směs nechte odpočívat na teplém místě 3-4 týdny, ale nezapomínejte ji každý den promíchat nebo protřepat. Hotový olej byste měli skladovat na chladném místě a nejlépe ve tmavém skle.
Pak si můžete každé ráno vychutnávat jednu čajovou lžičku rakytníkové dobroty.

Podobný postup platí také při výrobě rakytníkového medu. Jen olej vyměníte za včelí med. Tato varianta je výborná především pro děti, které lépe přijmou lžičku sladkého medu než lžičku oleje.

Rakytníkovo-šípkové víno
je opravdovou specialitou a vitamínovou bombou pro dospělé fajnšmekry. Na přípravu budete potřebovat hrst drcených plodů rakytníku, a to samé množství šípku zbaveného chloupků a jadérek.
Směs zalijte 1 litrem kvalitního bílého vína a nechte dva týdny v teple luhovat. Nezapomeňte každý den protřepávat. Po 14 dnech je nutné směs scedit, plody důkladně vymačkat. Hotové rakytníkovo-šípkové víno skladujte v temnu a chladu. Užívejte jednu štamprli denně – samozřejmě s ohledem na řidičské povinnosti.  

Pokud máte nějaký další zajímavý nebo netradiční recept na zpracování rakytníku či šípku, neváhejte a podělte se o něj s ostatními. Vaše rady a tipy nám můžete posílat na info@karelhadek.eu .  Do předmětu e-mailu zadejte RAKYTNÍK.

Ať vám posilování imunity chutná...

 

Iva Šimonková