UŽÍVEJTE SI KRÁSU VÁNOČNÍ HVĚZDY I V NOVÉM ROCE

11.11.2019

Pryšec nádherný je velice oblíbenou vánoční dekorací už řadu let. Prakticky se řadí mezi klasické symboly Vánoc. Že nevíte, o čem je řeč? Ale ano, víte... Jen pryšec znáte spíš jako vánoční hvězdu, která dodává vánočnímu stolu noblesu a šmrnc. Tedy tak to bývá alespoň na vánočních pohlednicích...
Obvykle si totiž domů přineseme překrásnou vánoční hvězdu ze supermarketu, postavíme ji na parapet, aby měla dost světla, a hodně ji zaléváme, aby náhodou neuschla. Po pár dnech ale sledujeme, jak rudé listy vánoční hvězdy jeden po druhém upadají a spolu s nimi i naše nadšení. Nakonec nám zbyde jen holý stonek a řada otázek, kde se stala chyba...

Dejte přednost zahradnictví
V obchodech zaměřených na rostliny vědí, kam vánoční hvězdu umístit, aby se jí dobře dařilo, a taky vědí, jak vám ji zabalit, aby přežila cestu do vašich domovů. Hvězda je totiž náchylná na chlad, průvan a ani náhlé změny teplot jí neprospívají. Z těchto důvodů by vám měli rostlinu důkladně zabalit do papíru (nejlépe do více vrstev), který hvězdu izoluje od okolních teplot.

Jak vybrat hvězdu, která vydrží?
Pokud se přeci jen rozhodnete pro spontánní nákup vánoční hvězdy v běžném obchodě, měli byste se rozhlédnout a ujistit se, že:
1) rostlina není umístěna blízko dveří, kde je průvan
2) květináč nestojí ve vodě
3) listy nejeví známky napadení plísněmi či škůdci

Vhodné místo pro vaši hvězdu
Zabalenou rostlinu byste po příchodu domů měli nechat chvíli aklimatizovat. Z papíru ji tedy hned nevyndávejte, dejte jí čas, aby si přivykla na stálou pokojovou teplotu (20-22 °C).
Vhodným místem určitě není okenní parapet nad radiátorem, kde prudce kolísá teplota. Vánoční hvězda má sice ráda světlé prostředí, rozhodně ji ale nepotěšíte přímým slunečními paprsky. Pozor dávejte taky na průvan. Budete-li chtít vyvětrat, dejte rostlinu raději na chvíli do jiné místnosti.

Pochází z Mexika, určitě má ráda sucho...
VELKÝ OMYL! I když rostlina pochází z Mexika, sucho jí dobře nedělá. Zároveň špatně snáší stojatou vodu, kdy dochází k zahnívaní kořínků. Ideální je zálivka „tak akorát“. Zeminu byste měli udržovat vlhkou. Pokud máte doma suchý vzduch, můžete hvězdu občas rosit.

Hvězda není na jedno použití
Věděli jste, že pryšec nádherný můžete od pozdějšího jara do podzimu pěstovat i venku? I zde platí stejná pravidla – nedávat hvězdu na přímé sluneční světlo, nepřelévat a dávat pozor na průvan. V tomto období budou listy hvězdy zelené. K barevné proměně dochází v období, kdy je kratší den a delší noc. Teprve pak se začnou horní listy zabarvovat do typických rudých odstínů.
Ale pozor, jakmile noční teplota klesne pod 12 °C, je třeba rostlinu opět přenést do bytu.

Vánoční hvězda tak může zdobit naše domovy po celý rok.

 

Iva Šimonková