USKLADŇOVÁNÍ ÚRODY S AROMAFLOROU

02.10.2020

Léto se s námi pomalu loučí a nechává nám tu bohatou úrodu ovoce a zeleniny. Jak ji skladovat nebo zpracovat, aby nám vydržela co nejdéle? Pomoci vám může AROMAFLORA, ale všechno pěkně popořadě.

NEJPRVE ÚKLID
Pro skladování ovoce i zeleniny je klíčový prostor, kde plánujete úrodu uložit. Podzemní sklepy jsou skvělé díky své stabilní teplotě a minimálnímu množství světla. Nevýhodou však bývá vysoká vlhkost, která vyhovuje plísním i plžům, kteří v takových prostorách hledají úkryt před blížící se zimou. Proto je třeba sklep co nejlépe připravit. Zbavte ho hrubých nečistot a nežádoucích zvířátek, poté se vrhněte na ošetření proti plísním. Můžete sklep vybílit vápnem tak, jak se to dělalo dříve. Pokud se vám zrovna nechce malovat, můžete použít přípravek THYMICON, kterým sklep důkladně prostříkejte. Úrodu lze samozřejmě skladovat i v garážích nebo jiných temných prostorách. Tady však počítejte s nestabilními teplotami, které mohou vést k rychlejší zkáze uložených potravin.

KOŘENOVÁ ZELENINA
Už naše babičky i prababičky uskladňovaly kořenovou zeleninu v suchém písku, díky kterému zůstane zelenina šťavnatá. Jednotlivé kusy ukládejte kořenem dolů a zasypejte je až po okraj růstového vrcholu, přičemž nezapomeňte dát mezi jednotlivé kusy vždy trochu písku. Před samotným uložením  do písku zeleninu lehce oroste naředěným přípravkem FUNGHI-STOP (postačí 3% roztok) a nechte oschnout. Postřik vytvoří na povrchu zeleniny ochranný film, který plísním nevoní.

BRAMBORY
Nejprve brambory vytřiďte na tři jakosti. Nahnilé hlízy dejte rovnou na kompost. Poraněné hlízy nebo nakousané od hrabošů co nejdříve spotřebujte. Zdravé brambory opět oroste přípravkem FUNGHI-STOP (použijte 10-30 ml přípravku na 1 litr vody) a nechte oschnout. Poté je uložte ve více vrstvách do beden, ty mohou být vystlané slámou, která od hlíz odvede případnou vlhkost.

OVOCE
Důležitý je už samotný výběr odrůdy ovoce. Mělo by se jednat o podzimní odrůdy vhodné k dlouhodobému skladování. Jablka či hrušky je třeba stejně jako brambory přetřídit. Zdravé ovoce bez známek omačkání a vykousaných otvorů od vos dejte na jednu hromádku, lehce pomačkané ovoce na druhou (takové ovoce se snažte spotřebovat co nejdříve). Ostatní ovoce zpracujte okamžitě třeba do povidel, určitě ho neskladujte.
První dvě jakosti ovoce prostříkejte 3% roztokem přípravku FUNGHI-STOP a nechce oschnout. Poté ovoce poskládejte v jedné vrstvě do bedýnek. Jako výstelku bedýnek lze použít suché smrkové piliny, které je vhodné nejprve ošetřit přípravkem THYMICON nebo společně s ovocem prostříkat FUNGHI-STOPem. Takto ošetřené ovoce můžeme uložit do připraveného sklepa.

Ovoce i zeleninu je třeba v průběhu zimy pravidelně kontrolovat a případně i třídit zdravé kusy od špatných.

A CO PAPRIKY, CUKETY NEBO RAJČATA?
Obvykle se taková zelenina zamrazuje nebo suší. Pozor na zamrazování paprik, které nedoporučuji dávat do mrazáku společně s masem a jinými potravinami. Ty pak nepříjemně „načichnou”.
Lépe uděláte, když si z takové zeleniny připravíte naši směs, na kterou budete potřebovat:
1,5 kg cuket
1 kg různě barevných paprik
0,5 kg cibule
2 celé česneky
2 kečupy (ostrý i sladký)
2 rajčatové protlaky (máte-li vyzrálá rajčata, můžete je použít místo protlaku)
slunečnicový olej
6 lžic sójové omáčky
6 lžic worcestrové omáčky
sůl a cukr podle chuti
milovníci pálivého mohou přidat feferonku

Cuketu a papriky pokrájejte na kostky. Nakrájenou cibuli osmahněte na rozpáleném oleji, přidejte česnek a nakrájenou zeleninu. Vše podlijte trochou vlažné vody a zvolna duste, dokud zelenina nezměkne. Poté přidejte sójovou i worcestrovou omáčku, sůl, cukr, kečup a protlak. Dobře promíchejte a nechte ještě pár minut povařit. Hotovou horkou směsí naplňte sklenice a ještě 20 minut sterilujte.

Tuto směs oceníte pokaždé, když budete potřebovat připravit ultrarychlý oběd. Podávat ji můžete na topinkách nebo s rýží či těstovinami.

Iva Šimonková