VYZDOBTE SI JÍDELNÍČEK JEDLÝMI KVĚTY
Květy rostlin mohou zdobit nejen vaši zahradu či byt, dokonale vyzdobí i pokrmy, které připravíte. Polévky, saláty, různé dezerty, jedlé květy si najdou své místo snad v každém jídle. Ale které květy jsou skutečně jedlé?
Květy bylinek
Většina bylinek, které doma pěstujeme, má květy, které lze konzumovat. Mezi oblíbené patří:
Fialové květy pažitky chutnají velmi podobně jako pažitka samotná. Můžete jimi dozdobit krémové polévky nebo omáčky. Květy levandule vypadají skvěle v salátech, dezertech i v nápojích. Levandule je vhodná při zažívacích potížích, využívá se i jako mírné sedativum. Šalvěj, saturejka i tymián dodají jídlům aroma a lahodnou chuť, navíc podporují trávení.
Květy okrasných a planých rostlin
Okvětní lístky nemají jen dekorativní funkci, skrývají v sobě i blahodárné účinky. Jarní nádech vašim pokrmům dodá sedmikráska chudobka, která má protizánětlivé účinky, pomáhá při zánětech močových cest i při nachlazení. Lehce exoticky vypadají květy lichořeřišnice, která pomáhá posílit imunitní systém a stejně jako sedmikráska se využívá při zánětech močových i dýchacích cest. Svítivě žluté květy pampelišky mají jemně nahořklou chuť a jsou plné vitamínů a minerálů. Kopretina, květina řecké bohyně Artemis, je zdrojem vápníku a vitamínu B, posiluje imunitní systém a metabolismus. Oranžové lístky měsíčku lékařského rozzáří jinak fádní rýži, kromě toho má velmi příznivé účinky na zažívací trakt, játra a žlučník. U karafiátu je před konzumací nezbytné odstranit spodní bílou část květu, ta je velmi hořká. Samotný květ má pak vůni i chuť hřebíčku. Použít ho můžete do salátů nebo k ochucení sirupů, likérů či cukru (podobně jako vanilkový cukr). Květ macešky je přímo předurčen k dekoraci salátů ale hlavně dezertů a moučníků. Kromě toho, že lahodí oku, také pomáhá organismu s detoxikací a ulevuje při zahlenění. Plátky růží nádherně voní, mají nasládlou chuť, proto se využívají především k ozdobení dezertů. Ale ani v salátech se tyto květy neztratí. Okvětní plátky růže v sobě skrývají antibakteriální, antimykotické a antioxidační účinky. Květ ibišku doporučujeme pro jeho trpkou chuť použít k dekoraci sladkých jídel. Jeho trpkost je však vykoupena širokou škálou účinků. Pomáhá snižovat krevní tlak, chrání játra před působením volných radikálů, působí protizánětlivě a v neposlední řadě pomáhá ulevovat od bolesti při menstruaci. Vůni fialky se nic nevyrovná a svou barvou doladí každý dezert nebo salát k dokonalosti. Samozřejmě má také blahodárný vliv na naše zdraví, působí močopudně, podporuje vykašlávání, zmírňuje bolesti hlavy a detoxikuje náš organismus.
Ale tímto výčtem rozhodně nekončíme, jedlých květů je nepřeberné množství. Jen musíte dodržovat pár pravidel při jejich sběru.
Jedlé květy lze uchovávat v lednici až deset dní. Stačí je rozložit do uzavíratelné nádoby na mírně navlhčené papírové utěrky. Ani v zimě nemusíte mít o květovou dekoraci nouzi, stačí vybrané květy vložit do formy na led, zalít vodou a nechat zamrazit. Jen počítejte s tím, že po rozmražení nebudou květy už tak hezké, jako když jsou čerstvě utržené. Použít je můžete třeba do domácích limonád.
Iva Šimonková