ŽIVÉ ČISTIČKY VZDUCHU

02.12.2022

ŽIVÉ ČISTIČKY VZDUCHU

Také už jste slyšeli tvrzení, že v ložnici by neměly být žádné rostliny nebo by jich tam nemělo být mnoho, protože přes noc spotřebovávají kyslík? Jak se říká, na každém šprochu, pravdy trochu. Některé rostliny skutečně kyslík vytváří pouze ve dne během procesu fotosyntézy a v noci ho naopak spotřebovávají pro své přežití. Existují však i rostliny, které vytváří kyslík i přes noc, a navíc fungují jako čističky vzduchu. Divili byste se, kolik toxických látek dýcháte každý den. A nemusíte zrovna bydlet vedle spalovny nebo dálnice. Toxiny v domácnosti dýchají i lidé na venkově. Jedná se hlavně o benzen obsažený v syntetických tkaninách, plastech, lepidlech či pesticidech, amoniak, jako součást čistících prostředků, bývá obsažený také v hnojivech, formaldehyd obsažený třeba v dřevotřískovém nábytku, syntetických látkách nebo odličovacích ubrouscích, či trichlorethylen, který bývá používán například v odlakovačích. Všechny výše vyjmenované toxické látky dýcháte každý den vy i vaši nejbližší. Dnes už sice existují elektronické čističky vzduchu, ale jejich pořizovací cena je dost vysoká a také spotřebovávají dost elektřiny. Přitom stačí pořídit si domů pár pokojových rostlin. Víte, které pokojovky to jsou a jak se o ně starat?

BŘEČŤAN ocení především alergici a astmatici. Rostlina dokáže během noci odstranit většinu vzdušných nečistot, především pak benzen a trichlorethylen. Tato nenáročná popínavá rostlina dokáže čistit vzduch také v kuchyni, kde navíc udělá taky hodně parády.

Rostlinu ALOE VERA určitě znáte pro její blahodárné a zdraví prospěšné účinky (hojení drobných ran, oděrek a popálenin). Možná jste ale nevěděli, že tahle rostlina dokáže vytvářet kyslík po celou noc, proto by rozhodně neměla chybět v ložnici ani v dětském pokoji. ALOE VERA má ale ještě jednu přednost… Kromě toxických látek umí absorbovat také oxid uhličitý.

Velkou výhodou LOPATKOVCE je jeho absolutní nenáročnost. Na to, že si tato pokojovka umí poradit s toxiny ve vzduchu a dokáže zvýšit i vzdušnou vlhkost, si vystačí s opravdovým minimem péče. Problém jí nedělají tmavé místností ani nepravidelná zálivka.

ZELENEC je pokojová rostlina, která se také řadí mezi nenáročné, avšak velmi užitečné. ZELENEC totiž vyniká schopností absorbovat až 90 % formaldehydu z místnosti. Jeho svěží bílo-zelené listy navíc působí uklidňujícím dojmem.

Chcete-li pročistit vzduch i v jiných místnostech, není problém! Zaměřte se na následující zelené kousky…

Do velkých místností můžete pro čištění vzduchu použít různé druhy fíkusů. Například FÍKOVNÍK DROBNOLISTÝ má podobnou filtrační schopnost jako zelenec. Oblíbená je také dracéna nebo datlová palma. Tyto rostliny odstraní ze vzduchu především formaldehyd.

A co koupelna? To je místo, kde se to většinou chemickými látkami jen hemží. Zároveň je to prostor, kde je vysoká vzdušná vlhkost. Takové místo by se mohlo líbit třeba LEDVINÍKU. Jedná se o kapradinu, která k životu potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, a jejíž listy dokáží pohlcovat formaldehyd, xylen nebo benzen. LEDVINÍK působí velmi dekorativně, proto bývá součástí obývacích pokojů či pracoven. V takových místnostech ho ale musíte pravidelně rosit pomocí rozprašovače.

Všechny výše zmíněné rostliny jsou nenáročné, nepotřebují zvláštní péči. Ale to neznamená, že je můžete úplně ignorovat. Když pomineme pravidelnou zálivku a občasné doplňování živin, čas od času je třeba rostliny kontrolovat, zda se na nich neusadili škůdci.
Mezi nejčastější škůdce patří mšice, puklice, molice, svilušky nebo smutnice. Nejlepší obranou proti napadení těmito parazity je pravidelná aplikace přípravku INSECT-STOP, který obsahuje éterické oleje z tymiánu, saturejky a pelargonie, a tak působí na hmyz odpudivě. Přípravek INSECT-STOP mějte při ruce i ve chvíli, kdy už se škůdci usadili na rostlinách. Protože základem přípravku je rostlinný olej ze zaderachu indického, který v sobě skrývá účinnou složku azadirachtin. Díky té se škůdci nemohou dále vyvíjet ani rozmnožovat.
Rostliny pro svůj růst potřebují dostatek živin. Bohužel některá hnojiva mohou uvolňovat toxické látky. Proto doporučujeme k obohacení zeminy o živiny použít přírodní přípravek PLANT-PROTECTOR, který podpoří růst rostlin a zvýší jejich odolnost vůči chorobám.

 

Iva Šimonková