CHOROBY & ŠKŮDCI OKUREK

19.09.2023

CHOROBY A ŠKŮDCI OKUREK

Pěstování ovoce a zeleniny v domácích podmínkách je obecně těžký boj, natož když se rozhodnete pro pěstování bez chemie. Okurky na volných záhonech nejvíce ohrožují mšice, ve skleníku si na nich rádi pochutnávají molice nebo svilušky, z chorob je nejčastější plíseň okurková.
Částečným řešením může být pěstování odolných odrůd (např. Regina F1 nebo Bohemia F1). Ale ani v takových případech není úspěšnost stoprocentní. Proto doporučujeme po celou dobu růstu podporovat ochranu rostlin pomocí přípravků AROMAFLORA.

Největší výhodou těchto přípravků je jejich přírodní složení. Nenajdete v nich nic jiného než kvalitní rostlinný olej z neemu indického a éterické oleje s odpuzujícími účinky. Jen je třeba mít na paměti, že přípravky jsou určené především k pravidelné prevenci, nikoliv k ošetření již napadených rostlin. To platí hlavně u napadení plísněmi.

Plíseň okurková se projevuje nejprve drobnými světle zelenými skvrnkami, které se později změní na ohraničené skvrny žluté barvy. V pokročilé fázi se na spodní straně listu tvoří černé spóry. Rozvoj plísně podporují především vysoké teploty a vlhký vzduch. 

Další častou chorobou okurek je padlí. Na listech a stoncích rostlin vytváří bílé moučnaté povlaky. Nejprve se skvrny objevují na vrchní straně listů, časem ale pokryjí i spodní stranu.
Pravidelnou aplikací přípravku FUNGHI-STOP 1 až 2x týdně v závislosti na počasí můžete vzniku plísní snadno zabránit. Důležité je aplikovat postřik na celou rostlinu a nevynechat ani spodní strany listů. Obsažený olej ze zaderachu indického má společně s éterickými oleji z tymiánu, saturejky, čajovníku a oregána silné antimykotické a antibakteriální účinky.

Mšice, molice, svilušky odradíte pravidelnou aplikací přípravku INSECT-STOP. Stejně jako předchozí přípravek obsahuje neemový olej, který v sobě skrývá tři cenné účinné látky - azadirachtin, salanin a nimbin. Díky těmto látkám přípravek působí na všechna vývojová stádia škůdců. Azadirachtin napadá růstový hormon hmyzu. Larvy i vajíčka se po několika hodinách od kontaktu přestávají vyvíjet, snižuje se jejich životaschopnost a následně hynou. U dospělců působí azadirachtin na rozmnožovací systém. Salanin a nimbin zase zpomalují činnost trávicího systému škůdců.

Další výhodou přípravku je, že jeho aplikaci nemusíte cílit pouze na okurky. Vytvořenou emulzí lze preventivně ošetřovat také papriky, rajčata, saláty, cukety,... Zkrátka všechny druhy zeleniny, které máte na jednom záhonu nebo skleníku. 

 

Iva Šimonková